Vishay/Dale CMF55750R00FKRE
CMF55750R00FKRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF55750R00FKRE
Brief Description
RES 750 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55750R00FKRE.pdf
Availability of CMF55750R00FKRE
QUANTITY
CMF55750R00FKRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55750R00FKRE
Internal Part NumberEIS-CMF55750R00FKRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55750R00FKRE
Related LinksCMF5575, CMF55750R00FKRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55750R00FKRE Details Description
Related parts for CMF55750R00FKRE
RES SMD 887 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY OPTOMOS 1.0A DP-NO 8-SMD datasheet.pdf
IC PC CLOCK 28-SSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS W/SOCKETS datasheet.pdf
TAPE PROTECT MULTI-POLY 12"X300' datasheet.pdf
CAP CER 8.4PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 2.54MM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT SKT datasheet.pdf