Vishay/Dale CMF5575K000FHEB70
CMF5575K000FHEB70 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5575K000FHEB70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 75K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5575K000FHEB70.pdf
Availability of CMF5575K000FHEB70
QUANTITY
CMF5575K000FHEB70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5575K000FHEB70
Internal Part NumberEIS-CMF5575K000FHEB70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5575K000FHEB70
Related LinksCMF5575K, CMF5575K000FHEB70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5575K000FHEB70 Details Description
Related parts for CMF5575K000FHEB70
IC SUPERVISOR CPU I2C 8-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 63.4 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC FILTER LOWPASS 5TH 8UMAX datasheet.pdf
IC MONITOR VOLT MPU 14-SOIC datasheet.pdf
CONN BOOT FOR MRJ SERIES RJ PLUG datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 24V IN 12V OUT datasheet.pdf
2064-AWG8 INSULA PUNCH datasheet.pdf
RES 8.45K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL WMF 2.5 FU 100-250V datasheet.pdf
HAN GASKET FOR 24B HOUSING datasheet.pdf
CONN EDGECARD .156" 36POS WIREWR datasheet.pdf