Vishay/Dale RLR07C1504GPR36
RLR07C1504GPR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1504GPR36
Brief Description
RES 1.5M OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1504GPR36.pdf
Availability of RLR07C1504GPR36
QUANTITY
RLR07C1504GPR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1504GPR36
Internal Part NumberEIS-RLR07C1504GPR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5M
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1504GPR36
Related LinksRLR07C1, RLR07C1504GPR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1504GPR36 Details Description
Related parts for RLR07C1504GPR36
BATTERY LITH 3V CR-V3 RETAIL PKG datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC SMA datasheet.pdf
IC PWR SUPPLY MON 8-SOIC datasheet.pdf
SENSOR 50PSIS 1/4 NPT 5V datasheet.pdf
RES SMD 2.8 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS FREE HNG W/PINS datasheet.pdf
RES 41.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 32.768KHZ CMOS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 946MA 216 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
COUNTER 6 CHAR 24V PANEL MOUNT datasheet.pdf