Vishay/Dale CMF5575K000FHR6
CMF5575K000FHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5575K000FHR6
Brief Description
RES 75K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5575K000FHR6.pdf
Availability of CMF5575K000FHR6
QUANTITY
CMF5575K000FHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5575K000FHR6
Internal Part NumberEIS-CMF5575K000FHR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5575K000FHR6
Related LinksCMF5575, CMF5575K000FHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5575K000FHR6 Details Description
Related parts for CMF5575K000FHR6
CAP CER 0.22UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.2W SOT363 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 26 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
LED GREEN/RED CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT FLASH datasheet.pdf
CAP FILM 1.8 NF 2.5% 100VDC AXIA datasheet.pdf