Vishay/Dale CMF5579K600BEEA70
CMF5579K600BEEA70 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5579K600BEEA70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 79.6K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5579K600BEEA70.pdf
Availability of CMF5579K600BEEA70
QUANTITY
CMF5579K600BEEA70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5579K600BEEA70
Internal Part NumberEIS-CMF5579K600BEEA70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)79.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5579K600BEEA70
Related LinksCMF5579K, CMF5579K600BEEA70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5579K600BEEA70 Details Description
Related parts for CMF5579K600BEEA70
IDC CABLE - MKS40K/MC40M/MPR40K datasheet.pdf
MOD DIODE SCR 25A 280VAC .250"QC datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
CAP MICA 250PF 2% 100V 1812 datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 249K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 22K OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP6T SOLDER NONSHO datasheet.pdf
RES 17K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf