Vishay/Dale CMF557K6800DEBF
CMF557K6800DEBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF557K6800DEBF
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 7.68K OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
CMF557K6800DEBF.pdf
Availability of CMF557K6800DEBF
QUANTITY
CMF557K6800DEBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF557K6800DEBF
Internal Part NumberEIS-CMF557K6800DEBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.68k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF557K6800DEBF
Related LinksCMF557K, CMF557K6800DEBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF557K6800DEBF Details Description
Related parts for CMF557K6800DEBF
RES SMD 11.8 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONNECTOR RECEPT 60POS STR datasheet.pdf
CONN ADAPT BNC MALE RG58C/U MTO datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR BQ27210 datasheet.pdf
RES 2.26K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 31POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HEADER 96POS DUAL R/A datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 3A TO277A datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC 1.1UF RADIAL datasheet.pdf