Vishay/Dale CMF557R5100FKEK
CMF557R5100FKEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF557R5100FKEK
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 7.51 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF557R5100FKEK.pdf
Availability of CMF557R5100FKEK
QUANTITY
CMF557R5100FKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF557R5100FKEK
Internal Part NumberEIS-CMF557R5100FKEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.51
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF557R5100FKEK
Related LinksCMF557R, CMF557R5100FKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF557R5100FKEK Details Description
Related parts for CMF557R5100FKEK
RES SMD 10 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 1' 1MM 34POS datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 20V 20% 1507 datasheet.pdf
RES SMD 2.97K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CABLE 19COND 16AWG SLATE 500' datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP3T datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 1.12A 120 MOHM datasheet.pdf
LUG COPPER MECH 1 HOLE datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 78 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN HEADER LOW-PRO 20POS 30AU datasheet.pdf