Vishay/Dale CMF55856R60BHBF
CMF55856R60BHBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF55856R60BHBF
Brief Description
RES 856.6 OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55856R60BHBF.pdf
Availability of CMF55856R60BHBF
QUANTITY
CMF55856R60BHBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55856R60BHBF
Internal Part NumberEIS-CMF55856R60BHBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)856.6
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55856R60BHBF
Related LinksCMF5585, CMF55856R60BHBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55856R60BHBF Details Description
Related parts for CMF55856R60BHBF
CONN HEADER .100 SINGL STR 7POS datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 1.5A 63VAC/VDC 2SMD datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 115NS 56TSOP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 14POS 15MM datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP RESET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 75K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 1HV+2LV PIN datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 15VOUT 75W datasheet.pdf