Vishay/Dale CMF558K0600FHEK
CMF558K0600FHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF558K0600FHEK
Brief Description
RES 8.06K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF558K0600FHEK.pdf
Availability of CMF558K0600FHEK
QUANTITY
CMF558K0600FHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF558K0600FHEK
Internal Part NumberEIS-CMF558K0600FHEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.06k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF558K0600FHEK
Related LinksCMF558K, CMF558K0600FHEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF558K0600FHEK Details Description
Related parts for CMF558K0600FHEK
CAP ALUM 4.7UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
IC REG BCK BOOST ADJ 0.5A 16TSSO datasheet.pdf
IC JK TYPE NEG TRG DUAL 16TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
SENSOR I/O CONNECTOR datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 24AWG ORANGE 5000' datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 6.596A 2W THT datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 120V datasheet.pdf