Vishay/Dale CMF558K4500FKRE70
CMF558K4500FKRE70 picture photo
Mfg. Part Number
CMF558K4500FKRE70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 8.45K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF558K4500FKRE70.pdf
Availability of CMF558K4500FKRE70
QUANTITY
CMF558K4500FKRE70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF558K4500FKRE70
Internal Part NumberEIS-CMF558K4500FKRE70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.45k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF558K4500FKRE70
Related LinksCMF558K4, CMF558K4500FKRE70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF558K4500FKRE70 Details Description
Related parts for CMF558K4500FKRE70
RES SMD 66.5KOHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 50V 15A TO-220AB datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/1.8V/1.5V 8TMLF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 825K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 33 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 232K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 50PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
CONN DUST CAP FOR MOD RJ45 ADAPT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf