Vishay/Dale CMF558K6600BER6
CMF558K6600BER6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF558K6600BER6
Brief Description
RES 8.66K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF558K6600BER6.pdf
Availability of CMF558K6600BER6
QUANTITY
CMF558K6600BER6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF558K6600BER6
Internal Part NumberEIS-CMF558K6600BER6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.66k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF558K6600BER6
Related LinksCMF558K, CMF558K6600BER6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF558K6600BER6 Details Description
Related parts for CMF558K6600BER6
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 30V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 8A 12V datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 35 POS .256 SMD datasheet.pdf
IC OP AMP COMP 8-MSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS TYPE A VERT datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 50V X7R 1825 datasheet.pdf
RES 220K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 61.9K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf