Vishay/Dale CMF558K9800DHEK
CMF558K9800DHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF558K9800DHEK
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 8.98K OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
CMF558K9800DHEK.pdf
Availability of CMF558K9800DHEK
QUANTITY
CMF558K9800DHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF558K9800DHEK
Internal Part NumberEIS-CMF558K9800DHEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.98k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF558K9800DHEK
Related LinksCMF558K, CMF558K9800DHEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF558K9800DHEK Details Description
Related parts for CMF558K9800DHEK
RES SMD 6.65KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
IC COUNTER 8BIT BINARY 16-SOIC datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 10MSOP datasheet.pdf
OSC XO 4.000MHZ HCMOS TTL PC PIN datasheet.pdf
FIXED IND 40NH 150MA SMD datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 5% 1/4W MELF datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 13 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf