Vishay/Dale CMF558M0600FKR6
CMF558M0600FKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF558M0600FKR6
Brief Description
RES 8.06M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF558M0600FKR6.pdf
Availability of CMF558M0600FKR6
QUANTITY
CMF558M0600FKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF558M0600FKR6
Internal Part NumberEIS-CMF558M0600FKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.06M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF558M0600FKR6
Related LinksCMF558M, CMF558M0600FKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF558M0600FKR6 Details Description
Related parts for CMF558M0600FKR6
IC TRANS ARRAY NPN MATCH SOT23-6 datasheet.pdf
RES SMD 6.34KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP ALUM 27000UF 20% 10V SNAP datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 750K OHM 0606 datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWAY .100 4POS VER datasheet.pdf
VHDM 8R 10C OPEN END ADV MATE datasheet.pdf
RES 402K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ISL21080 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
GRACE INERTIA PLUG HOUSING 8POS datasheet.pdf