Vishay/Dale CMF55931R00FKEB
CMF55931R00FKEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF55931R00FKEB
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 931 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55931R00FKEB.pdf
Availability of CMF55931R00FKEB
QUANTITY
CMF55931R00FKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55931R00FKEB
Internal Part NumberEIS-CMF55931R00FKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)931
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55931R00FKEB
Related LinksCMF5593, CMF55931R00FKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55931R00FKEB Details Description
Related parts for CMF55931R00FKEB
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 2.21M OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 10A D2PAK datasheet.pdf
EMBEDDED USB 4GB datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 49.9 OHM 1206 datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 5A SPDT datasheet.pdf
Connector Socket 41 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 410MW SOD123 datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf