Vishay/Dale CMF55965R00BHEB
CMF55965R00BHEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF55965R00BHEB
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 965 OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55965R00BHEB.pdf
Availability of CMF55965R00BHEB
QUANTITY
CMF55965R00BHEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55965R00BHEB
Internal Part NumberEIS-CMF55965R00BHEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)965
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55965R00BHEB
Related LinksCMF5596, CMF55965R00BHEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55965R00BHEB Details Description
Related parts for CMF55965R00BHEB
CONTACT UNIT 2POS SPDT SOLDER datasheet.pdf
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.5VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 2.67K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 4X1 16SOIC datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
RES 107 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf