Vishay/Dale CMF55R75000FLEB
CMF55R75000FLEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF55R75000FLEB
Brief Description
RES 0.75 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55R75000FLEB.pdf
Availability of CMF55R75000FLEB
QUANTITY
CMF55R75000FLEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55R75000FLEB
Internal Part NumberEIS-CMF55R75000FLEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.75
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55R75000FLEB
Related LinksCMF55R7, CMF55R75000FLEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55R75000FLEB Details Description
Related parts for CMF55R75000FLEB
IC PFC CTRLR AVERAGE CURR 8SOIC datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOL datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 1/2" datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 500MA 240VAC 60VDC datasheet.pdf
IC DUAL MONO MULTIVIB 16-DIP datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 1/4-18NPT 4-20MA datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 81.3MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.5A 12DFN datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 200V 10% RADIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG WHT/BLK datasheet.pdf
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZE16 M25 datasheet.pdf
CONN FFC TOP 29POS 0.50MM R/A datasheet.pdf