TE Connectivity Alcoswitch Switches TRD11H10WL
TRD11H10WL picture photo
Mfg. Part Number
TRD11H10WL
Brief Description
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V
Datasheet Download
TRD11H10WL.pdf
Availability of TRD11H10WL
QUANTITY
TRD11H10WL Order Process
Ship out your order
Specifications of TRD11H10WL
Internal Part NumberEIS-TRD11H10WL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationTRD11H10WL Statement of ComplianceRoHS 2 Statement
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Off-Mom
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Actuator TypeConcave (Curved)
Color - Actuator/CapBlack
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 11.90mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 80°C
Mechanical Life50,000 Cycles
Electrical Life60,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TRD11H10WL
Related LinksTRD11, TRD11H10WL Datasheet, TE Connectivity Alcoswitch Switches Distributor
TRD11H10WL Details Description
Related parts for TRD11H10WL
RES SMD 10 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 5A 48V datasheet.pdf
RES SMD 187K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 432K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 5POS 2MM T/H datasheet.pdf
RES SMD 56K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LED PANEL NEON DATALITE YELLOW datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 50PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CONN ARRAY 199POS T/H datasheet.pdf