Vishay/Dale CMF6011K800BEEK
CMF6011K800BEEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF6011K800BEEK
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 11.8K OHM 1W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF6011K800BEEK.pdf
Availability of CMF6011K800BEEK
QUANTITY
CMF6011K800BEEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF6011K800BEEK
Internal Part NumberEIS-CMF6011K800BEEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF6011K800BEEK
Related LinksCMF6011, CMF6011K800BEEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF6011K800BEEK Details Description
Related parts for CMF6011K800BEEK
Connector Receptacle 56 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER 30V 1.5A 8-SOIC datasheet.pdf
RES 66.5K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
LED IND LIGHT RED 24V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 100POS SKT datasheet.pdf
RES 110 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
RES SMD 4.87KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
1GB LPDDR2 X32 400MHZ datasheet.pdf