Vishay/Dale CMF6016R200FHR6
CMF6016R200FHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF6016R200FHR6
Brief Description
RES 16.2 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF6016R200FHR6.pdf
Availability of CMF6016R200FHR6
QUANTITY
CMF6016R200FHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF6016R200FHR6
Internal Part NumberEIS-CMF6016R200FHR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.2
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF6016R200FHR6
Related LinksCMF6016, CMF6016R200FHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF6016R200FHR6 Details Description
Related parts for CMF6016R200FHR6
CONN EDGECARD 80POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
LCD MOD CHAR 2X8 TRANSF datasheet.pdf
PLUG 10POS 0 DEG BLK/WH 2.7-3.9 datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 1.3W DO41 datasheet.pdf
CAP CER 12PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 121 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf