Vishay/Dale CMF6018K200FHEB
CMF6018K200FHEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF6018K200FHEB
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 18.2K OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF6018K200FHEB.pdf
Availability of CMF6018K200FHEB
QUANTITY
CMF6018K200FHEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF6018K200FHEB
Internal Part NumberEIS-CMF6018K200FHEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF6018K200FHEB
Related LinksCMF6018, CMF6018K200FHEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF6018K200FHEB Details Description
Related parts for CMF6018K200FHEB
FINGER/FILTR ASM 60MM PLAS 30PPI datasheet.pdf
TERM RING TUBE N INS 1/0AWG 1/2 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 160PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 33A TO-220FP datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL R/A 18POS datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
CONN DIN SOCKET 48POS VERT GOLD datasheet.pdf
27 SIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER YELLOW datasheet.pdf
OSC MEMS 24.000MHZ H/LV-CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 220 NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf