Vishay/Dale CMF601R3700FLBF
CMF601R3700FLBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF601R3700FLBF
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.37 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF601R3700FLBF.pdf
Availability of CMF601R3700FLBF
QUANTITY
CMF601R3700FLBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF601R3700FLBF
Internal Part NumberEIS-CMF601R3700FLBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.37
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF601R3700FLBF
Related LinksCMF601R, CMF601R3700FLBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF601R3700FLBF Details Description
Related parts for CMF601R3700FLBF
RES ARRAY 6 RES 4.7K OHM 12SIP datasheet.pdf
RES SMD 5.76 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC CLOCK DRIVER SSTL_2 48-TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 3PS 2MM VERT W/LATCH datasheet.pdf
TVS DIODE 108VWM 175.2VC AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 3A TO263-5 datasheet.pdf
LU 10.16/05/90 4.5SN BK BX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CLIP FOR AS-I FLAT CABLE datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.085" NYLON 1/2" datasheet.pdf