Vishay/Dale CMF604K7000CERE
CMF604K7000CERE picture photo
Mfg. Part Number
CMF604K7000CERE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.7K OHM 1W 0.25% AXIAL
Datasheet Download
CMF604K7000CERE.pdf
Availability of CMF604K7000CERE
QUANTITY
CMF604K7000CERE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF604K7000CERE
Internal Part NumberEIS-CMF604K7000CERE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF604K7000CERE
Related LinksCMF604K, CMF604K7000CERE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF604K7000CERE Details Description
Related parts for CMF604K7000CERE
REGULTR -15V 0.3A 3PIN HSMD VT datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 5% 1W MELF datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP STOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 0.205 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 1.5W DO213AB datasheet.pdf
RES SMD 187 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 8.2KOHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 1.2UF 10% 275V RADIAL datasheet.pdf