Vishay/Dale CMF604K7000FKBF
CMF604K7000FKBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF604K7000FKBF
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.7K OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF604K7000FKBF.pdf
Availability of CMF604K7000FKBF
QUANTITY
CMF604K7000FKBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF604K7000FKBF
Internal Part NumberEIS-CMF604K7000FKBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF604K7000FKBF
Related LinksCMF604K, CMF604K7000FKBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF604K7000FKBF Details Description
Related parts for CMF604K7000FKBF
RES SMD 12.4OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 1.47K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125 SQ WW datasheet.pdf
IC MUX CMOS ANG DUAL 8CH 16DIP datasheet.pdf
LED ES STAR ARRAY WHITE datasheet.pdf
Crystal 13.0000MHz 30ppm 8pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 464 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 560K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
GK NICU NRSG PU V0 REC datasheet.pdf
CABLE GLAND NYLON M18 5-10MM datasheet.pdf
IE-IMCV-T1/E1/J1-LINETERM, TP/FI datasheet.pdf
LAMP 3MM OVAL, GRN 571NM datasheet.pdf