Vishay/Dale CMF604R7500FKR6
CMF604R7500FKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF604R7500FKR6
Brief Description
RES 4.75 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF604R7500FKR6.pdf
Availability of CMF604R7500FKR6
QUANTITY
CMF604R7500FKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF604R7500FKR6
Internal Part NumberEIS-CMF604R7500FKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.75
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF604R7500FKR6
Related LinksCMF604R, CMF604R7500FKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF604R7500FKR6 Details Description
Related parts for CMF604R7500FKR6
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 56POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 205 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 422K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES 324K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 4POS datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 4A 18.3 MOHM TH datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
HDP-20 OVRMLD PLUG SUBASSY SIZ datasheet.pdf
CAP FILM 120NF 3.5% 1000VDC RAD datasheet.pdf