Vishay/Dale CMF6056R000JLEB
CMF6056R000JLEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF6056R000JLEB
Brief Description
RES 56 OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
CMF6056R000JLEB.pdf
Availability of CMF6056R000JLEB
QUANTITY
CMF6056R000JLEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF6056R000JLEB
Internal Part NumberEIS-CMF6056R000JLEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF6056R000JLEB
Related LinksCMF6056, CMF6056R000JLEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF6056R000JLEB Details Description
Related parts for CMF6056R000JLEB
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC DECODER DUAL BIN 1-4 20-PLCC datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-8 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 500MA DO213 datasheet.pdf
CAP CER 110PF 100V 10% BP 0805 datasheet.pdf
RND SPACER 0.171" NYLON 19.94MM datasheet.pdf
OSC VCXO 622.08MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf