Vishay/Dale CMF60582R00BHR6
CMF60582R00BHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF60582R00BHR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 582 OHM 1W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF60582R00BHR6.pdf
Availability of CMF60582R00BHR6
QUANTITY
CMF60582R00BHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF60582R00BHR6
Internal Part NumberEIS-CMF60582R00BHR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)582
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF60582R00BHR6
Related LinksCMF6058, CMF60582R00BHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF60582R00BHR6 Details Description
Related parts for CMF60582R00BHR6
FIXED IND 820UH 310MA 3.82 OHM datasheet.pdf
IC PCMCIA/CARDBUS DUAL 28-SSOP datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 25A 50V GBPC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN MOD COUPLER 6P4C TO 6P4C datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 20ppm 18pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 27000UF 20% 10V SNAP datasheet.pdf
RES 976K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
ASSY, PLUG, 4POS, AS16, VO, KEYC datasheet.pdf