Vishay/Dale CMF6062R600FEEA
CMF6062R600FEEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF6062R600FEEA
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 62.6 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF6062R600FEEA.pdf
Availability of CMF6062R600FEEA
QUANTITY
CMF6062R600FEEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF6062R600FEEA
Internal Part NumberEIS-CMF6062R600FEEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)62.6
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF6062R600FEEA
Related LinksCMF6062, CMF6062R600FEEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF6062R600FEEA Details Description
Related parts for CMF6062R600FEEA
AC/DC CONVERTER 5V 125W datasheet.pdf
Connector Receptacle 11 Position 0.156" (3.96mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 39.2KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST INV ADJ 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 41.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO NEG ADJ 0.2A TSOT23-5 datasheet.pdf
IC DELAY BUFFER QUADRACLK 16SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES 88.7 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
5 V Slew-Rate Limited Half- and Full-Duplex RS-485/RS-422 Transceivers IC datasheet.pdf