Vishay/Dale CMF6066K500FKR670
CMF6066K500FKR670 picture photo
Mfg. Part Number
CMF6066K500FKR670
Brief Description
RES 66.5K OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF6066K500FKR670.pdf
Availability of CMF6066K500FKR670
QUANTITY
CMF6066K500FKR670 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF6066K500FKR670
Internal Part NumberEIS-CMF6066K500FKR670
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)66.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF6066K500FKR670
Related LinksCMF6066K, CMF6066K500FKR670 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF6066K500FKR670 Details Description
Related parts for CMF6066K500FKR670
ADAPTER INT 80C196 DIP40/PLCC68 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5.6 OHM 5% 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS W/SKT JAM NUT datasheet.pdf
IC SYNC BUCK NEXFET 22SON datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC 8SOPWR datasheet.pdf
RES 80.6 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 3.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 84.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf