Vishay/Dale CMF60732R00FKRE
CMF60732R00FKRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF60732R00FKRE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 732 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF60732R00FKRE.pdf
Availability of CMF60732R00FKRE
QUANTITY
CMF60732R00FKRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF60732R00FKRE
Internal Part NumberEIS-CMF60732R00FKRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)732
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF60732R00FKRE
Related LinksCMF6073, CMF60732R00FKRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF60732R00FKRE Details Description
Related parts for CMF60732R00FKRE
IC MPU RESET CIRC 2.93V SC59-3 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V 0.15A 5DSBGA datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 2.9A 57 MOHM TH datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADR 0.049" 24POS SMT TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
IC DDR2 SDRAM 2GBIT 2.5NS 60FBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf