Vishay/Dale CMF60750K00FKR670
CMF60750K00FKR670 picture photo
Mfg. Part Number
CMF60750K00FKR670
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 750K OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF60750K00FKR670.pdf
Availability of CMF60750K00FKR670
QUANTITY
CMF60750K00FKR670 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF60750K00FKR670
Internal Part NumberEIS-CMF60750K00FKR670
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF60750K00FKR670
Related LinksCMF60750, CMF60750K00FKR670 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF60750K00FKR670 Details Description
Related parts for CMF60750K00FKR670
TERM SOLDER TURRET .328" .171"L datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS MALE IN-LINE #20 datasheet.pdf
IC SECONDARY CTLR SW PS 16-SOIC datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 266MHZ 620BGA datasheet.pdf
FLANGE FOR PJU 12X10 2/PKG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
ATTENUATOR 1206 SMD 4 DB datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
VERTICAL GUIDE PIN SLOTT HDR datasheet.pdf
RES CHAS MNT 50 OHM 5% 20W datasheet.pdf
OSC XO 14.3182MHZ CMOS SMD datasheet.pdf