Vishay/Dale CMF607K5000CEEA
CMF607K5000CEEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF607K5000CEEA
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 7.5K OHM 1W 0.25% AXIAL
Datasheet Download
CMF607K5000CEEA.pdf
Availability of CMF607K5000CEEA
QUANTITY
CMF607K5000CEEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF607K5000CEEA
Internal Part NumberEIS-CMF607K5000CEEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF607K5000CEEA
Related LinksCMF607K, CMF607K5000CEEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF607K5000CEEA Details Description
Related parts for CMF607K5000CEEA
IC VREF SERIES/SHUNT 10V 8DIP datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG BROWN 100' datasheet.pdf
IC AMP DIFF R-R LN LDIST 8LFCSP datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONN HEADER R/A DUAL 72POS GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf