Vishay/Dale CMF60R10000JNEB
CMF60R10000JNEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF60R10000JNEB
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.1 OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
CMF60R10000JNEB.pdf
Availability of CMF60R10000JNEB
QUANTITY
CMF60R10000JNEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF60R10000JNEB
Internal Part NumberEIS-CMF60R10000JNEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.1
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF60R10000JNEB
Related LinksCMF60R1, CMF60R10000JNEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF60R10000JNEB Details Description
Related parts for CMF60R10000JNEB
IC MICROMAN W/FRESH 10% 16-DIP datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V R2H AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 10.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC REG CTRLR SGL 2V 16SOIC datasheet.pdf
OSC XO 14.7456MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 2.0A 800V DFS datasheet.pdf
CONN LINE SOURCE CRIMP 1POS datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V LVPECL 50PPM 3.2X5 datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 35V 20% RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE SKT datasheet.pdf