Vishay/Dale CMF60R27000JNR6
CMF60R27000JNR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF60R27000JNR6
Brief Description
RES 0.27 OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
CMF60R27000JNR6.pdf
Availability of CMF60R27000JNR6
QUANTITY
CMF60R27000JNR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF60R27000JNR6
Internal Part NumberEIS-CMF60R27000JNR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.27
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF60R27000JNR6
Related LinksCMF60R2, CMF60R27000JNR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF60R27000JNR6 Details Description
Related parts for CMF60R27000JNR6
RELAY SSR SPST 20A@530VAC PHASE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
TVS DIODE 23.1VWM 37.5VC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 12.288MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf