Vishay/Dale CMF65162R00FKRE11
CMF65162R00FKRE11 picture photo
Mfg. Part Number
CMF65162R00FKRE11
Brief Description
RES 162 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF65162R00FKRE11.pdf
Availability of CMF65162R00FKRE11
QUANTITY
CMF65162R00FKRE11 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF65162R00FKRE11
Internal Part NumberEIS-CMF65162R00FKRE11
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)162
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF65162R00FKRE11
Related LinksCMF65162, CMF65162R00FKRE11 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF65162R00FKRE11 Details Description
Related parts for CMF65162R00FKRE11
CONN ADAPT BNC JACK TO SMA JACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RECEIVER REMOTE CTRL 36.7KHZ STR datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 125MA 48V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS SKT datasheet.pdf