Vishay/BCcomponents MCU08050C1604FP500
MCU08050C1604FP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050C1604FP500
Brief Description
RES SMD 1.6M OHM 1% 1/5W 0805
Datasheet Download
MCU08050C1604FP500.pdf
Availability of MCU08050C1604FP500
QUANTITY
MCU08050C1604FP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050C1604FP500
Internal Part NumberEIS-MCU08050C1604FP500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.6M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050C1604FP500
Related LinksMCU08050C, MCU08050C1604FP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050C1604FP500 Details Description
Related parts for MCU08050C1604FP500
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC DRIVER MOSF SYNC DUAL TSSOP14 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 12V datasheet.pdf
2:1 FAB HEATSHRINK BLK 40MM 25' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
500 TB PLG PLUG 90 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CRYSTAL 32.00 MHZ 8.0PF SMD datasheet.pdf