Vishay/Dale CMF65240R00GLEA
CMF65240R00GLEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF65240R00GLEA
Brief Description
RES 240 OHM 1.5W 2% AXIAL
Datasheet Download
CMF65240R00GLEA.pdf
Availability of CMF65240R00GLEA
QUANTITY
CMF65240R00GLEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF65240R00GLEA
Internal Part NumberEIS-CMF65240R00GLEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)240
Tolerance±2%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF65240R00GLEA
Related LinksCMF6524, CMF65240R00GLEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF65240R00GLEA Details Description
Related parts for CMF65240R00GLEA
MOSFET N/P-CH 30V 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 6.2 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 600MA DO204 datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS VERT GOLD .156 datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 50V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CONN SOCKET 5POLE datasheet.pdf
IC FPGA 840 I/O 1932FBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
SENSOR MAG SPST/NO PCMT 10W 200V datasheet.pdf