Vishay/Dale CMF6531K600FHEA
CMF6531K600FHEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF6531K600FHEA
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 31.6K OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF6531K600FHEA.pdf
Availability of CMF6531K600FHEA
QUANTITY
CMF6531K600FHEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF6531K600FHEA
Internal Part NumberEIS-CMF6531K600FHEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)31.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF6531K600FHEA
Related LinksCMF6531, CMF6531K600FHEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF6531K600FHEA Details Description
Related parts for CMF6531K600FHEA
CONN TERM BLK PCB 5.08MM 9POS BK datasheet.pdf
CONN DIN RECEPT 64POS VERT PCB datasheet.pdf
RES SMD 66.5 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
LED 16-SEG SINGLE DIGIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 97.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IC DDR3 SDRAM 2GBIT 800MHZ 78BGA datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 117MA 7.45 OHM datasheet.pdf
IC DDR 32M 166MHZ 60BGA datasheet.pdf