Vishay/Dale CMF6541K200FKR611
CMF6541K200FKR611 picture photo
Mfg. Part Number
CMF6541K200FKR611
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 41.2K OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF6541K200FKR611.pdf
Availability of CMF6541K200FKR611
QUANTITY
CMF6541K200FKR611 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF6541K200FKR611
Internal Part NumberEIS-CMF6541K200FKR611
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)41.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF6541K200FKR611
Related LinksCMF6541K, CMF6541K200FKR611 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF6541K200FKR611 Details Description
Related parts for CMF6541K200FKR611
SWITCH ROCKER SPDT 10A 125V datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 200MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 47K OHM 2012 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 250V 2A PW-MOLD datasheet.pdf
RES 2.7 OHM 7W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 13.9K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 8AWG BLACK 500' datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
Connector Socket 38 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT datasheet.pdf