Cornell Dubilier Electronics MCM01-001ED251H-F
MCM01-001ED251H-F picture photo
Mfg. Part Number
MCM01-001ED251H-F
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 250PF 3% 500V SMD
Datasheet Download
MCM01-001ED251H-F.pdf
Availability of MCM01-001ED251H-F
QUANTITY
MCM01-001ED251H-F Order Process
Ship out your order
Specifications of MCM01-001ED251H-F
Internal Part NumberEIS-MCM01-001ED251H-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesMCM01
PackagingBulk
Capacitance250pF
Tolerance±3%
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard SMD
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
FeaturesRF, High Frequency
Size / Dimension0.460" L x 0.400" W (11.68mm x 10.16mm)
Height - Seated (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCM01-001ED251H-F
Related LinksMCM01-00, MCM01-001ED251H-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MCM01-001ED251H-F Details Description
Related parts for MCM01-001ED251H-F
FIXED IND 3.9NH 500MA 120 MOHM datasheet.pdf
IC ADC 24BIT 4CH MICROPWR 28SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 10% 305VAC RAD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 30VC 16SOIC datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/PIN datasheet.pdf