Vishay/Dale CMF65536R00FKBF
CMF65536R00FKBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF65536R00FKBF
Brief Description
RES 536 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF65536R00FKBF.pdf
Availability of CMF65536R00FKBF
QUANTITY
CMF65536R00FKBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF65536R00FKBF
Internal Part NumberEIS-CMF65536R00FKBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)536
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)