Vishay/Dale CMF655R6200FKRE
CMF655R6200FKRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF655R6200FKRE
Brief Description
RES 5.62 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF655R6200FKRE.pdf
Availability of CMF655R6200FKRE
QUANTITY
CMF655R6200FKRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF655R6200FKRE
Internal Part NumberEIS-CMF655R6200FKRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.62
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)