Vishay/Dale CMF6562R000FHEK
CMF6562R000FHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF6562R000FHEK
Brief Description
RES 62 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF6562R000FHEK.pdf
Availability of CMF6562R000FHEK
QUANTITY
CMF6562R000FHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF6562R000FHEK
Internal Part NumberEIS-CMF6562R000FHEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)62
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF6562R000FHEK
Related LinksCMF6562, CMF6562R000FHEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF6562R000FHEK Details Description
Related parts for CMF6562R000FHEK
ROUND SPACER #8 PVC 3/8" datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC ADC SRL 8CH 10BIT LP 20-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 750PSIS 7/16 4-20 MA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf