Vishay/Dale CMF65R47500FNR6
CMF65R47500FNR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF65R47500FNR6
Brief Description
RES 0.475 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF65R47500FNR6.pdf
Availability of CMF65R47500FNR6
QUANTITY
CMF65R47500FNR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF65R47500FNR6
Internal Part NumberEIS-CMF65R47500FNR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.475
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF65R47500FNR6
Related LinksCMF65R4, CMF65R47500FNR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF65R47500FNR6 Details Description
Related parts for CMF65R47500FNR6
BRACK MTG SNAP CLIP TYPE G F FS datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR LM5118 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
MGRID HDR SMT DR W/OCAP .76AULF datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 36POS CBL MNT SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 44.2 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 33.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
TV 15C 14#20 1#16 PIN PLUG datasheet.pdf
32-Channel, 3 V/5 V, Single-Supply, 14-Bit, Voltage Output DAC IC datasheet.pdf