Souriau Connection Technology D38999/26FF35SAL
D38999/26FF35SAL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FF35SAL
Brief Description
CONN HSG PLUG 66POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
D38999/26FF35SAL.pdf
Availability of D38999/26FF35SAL
QUANTITY
D38999/26FF35SAL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FF35SAL
Internal Part NumberEIS-D38999/26FF35SAL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions66
Shell Size - Insert19-35
Shell Size, MILF
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress Protection-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FF35SAL
Related LinksD38999/2, D38999/26FF35SAL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26FF35SAL Details Description
Related parts for D38999/26FF35SAL
LED 7-SEG 3DIG CA RED RHDP .56" datasheet.pdf
RES SMD 931 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
IC FILTER LOWPASS 5TH 8-UMAX datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 500MW MINIMELF datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3.3V SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 0.04 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 50POS datasheet.pdf
COAX M3 SQ HD FBR DIFFUSE REFLEC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS SKT datasheet.pdf