Vishay/Dale CMF70249R00FKEA
CMF70249R00FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF70249R00FKEA
Brief Description
RES 249 OHM 1.75W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF70249R00FKEA.pdf
Availability of CMF70249R00FKEA
QUANTITY
CMF70249R00FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF70249R00FKEA
Internal Part NumberEIS-CMF70249R00FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)249
Tolerance±1%
Power (Watts)1.75W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF70249R00FKEA
Related LinksCMF7024, CMF70249R00FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF70249R00FKEA Details Description
Related parts for CMF70249R00FKEA
DMM TEST PROBE W/STR SHEATH datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V +/-15V 60W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
CONN MOD COUPLER 8P8C TO 8P8C datasheet.pdf
OSC XO 32.768MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
SWTCH OCTAL ROTARY DIP THRU HOLE datasheet.pdf
RES 68 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf