Vishay/Dale CMF70340R00FHRE
CMF70340R00FHRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF70340R00FHRE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 340 OHM 1.75W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF70340R00FHRE.pdf
Availability of CMF70340R00FHRE
QUANTITY
CMF70340R00FHRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF70340R00FHRE
Internal Part NumberEIS-CMF70340R00FHRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)340
Tolerance±1%
Power (Watts)1.75W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF70340R00FHRE
Related LinksCMF7034, CMF70340R00FHRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF70340R00FHRE Details Description
Related parts for CMF70340R00FHRE
CONN HEADER .100 SINGL STR 23POS datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8SOIC datasheet.pdf
RES METAL OX 3W 1.1K OHM 5% AXL datasheet.pdf
HOLDER 4 AA CELL W/SOLDER LUGS datasheet.pdf
RES 1.82 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 40 OHM 5W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 462V 40KA SQUARE 34MM datasheet.pdf
EMI/RFI MINI-MIZER STR SGL END datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 10MH 204MA 1.53 OHM TH datasheet.pdf
RES 6.2 OHM 3.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
LED COB 3500K 90CRI 36V SMD datasheet.pdf