Vishay/Dale CMF70499K00FKRE70
CMF70499K00FKRE70 picture photo
Mfg. Part Number
CMF70499K00FKRE70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 499K OHM 1.75W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF70499K00FKRE70.pdf
Availability of CMF70499K00FKRE70
QUANTITY
CMF70499K00FKRE70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF70499K00FKRE70
Internal Part NumberEIS-CMF70499K00FKRE70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499k
Tolerance±1%
Power (Watts)1.75W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF70499K00FKRE70
Related LinksCMF70499, CMF70499K00FKRE70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF70499K00FKRE70 Details Description
Related parts for CMF70499K00FKRE70
FUSE 1400A 1000V datasheet.pdf
CAP CER 47PF 16V NP0 0402 datasheet.pdf
RES 6.34K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
XCEDE RGHT 4PVH 4COL WK datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 16 IN 10 OUT 24V datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf