Vishay/Dale CMF70511K00BHEK
CMF70511K00BHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF70511K00BHEK
Brief Description
RES 511K OHM 1.75W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF70511K00BHEK.pdf
Availability of CMF70511K00BHEK
QUANTITY
CMF70511K00BHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF70511K00BHEK
Internal Part NumberEIS-CMF70511K00BHEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)511k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1.75W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF70511K00BHEK
Related LinksCMF7051, CMF70511K00BHEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF70511K00BHEK Details Description
Related parts for CMF70511K00BHEK
CAP CER 0.015UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 450MA 160 MOHM datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 26POS DUAL 30AU datasheet.pdf
RES SMD 36.1 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 11A SOP8 2-6J1B datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 5% 520VDC RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 200MA 1.56 OHM datasheet.pdf
SENSTHERMOHD3 95C 6W MAKE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS PIN datasheet.pdf