Vishay/Dale CMF70511K00FKR6
CMF70511K00FKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF70511K00FKR6
Brief Description
RES 511K OHM 1.75W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF70511K00FKR6.pdf
Availability of CMF70511K00FKR6
QUANTITY
CMF70511K00FKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF70511K00FKR6
Internal Part NumberEIS-CMF70511K00FKR6
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)511k
Tolerance±1%
Power (Watts)1.75W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF70511K00FKR6
Related LinksCMF7051, CMF70511K00FKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF70511K00FKR6 Details Description
Related parts for CMF70511K00FKR6
RES SMD 21 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 1KV X7R 1825 datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 4.19"L X 2.6"W datasheet.pdf
IC FPGA 660 I/O 1152BGA datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES 1.33K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS FLNG PIN GRN datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CAP CER 27PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf