Vishay/Dale CMF7061R900FEEB
CMF7061R900FEEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF7061R900FEEB
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 61.9 OHM 1.75W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF7061R900FEEB.pdf
Availability of CMF7061R900FEEB
QUANTITY
CMF7061R900FEEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF7061R900FEEB
Internal Part NumberEIS-CMF7061R900FEEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)61.9
Tolerance±1%
Power (Watts)1.75W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF7061R900FEEB
Related LinksCMF7061, CMF7061R900FEEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF7061R900FEEB Details Description
Related parts for CMF7061R900FEEB
CONN HEADER 12POS 1.25MM STR TIN datasheet.pdf
LED GREEN 1206 SMD datasheet.pdf
LED BLUE DIFF 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 3.5A 125VAC/VDC SMD datasheet.pdf
RES 2.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
MODULE DRMOS 50A 40-PQFN datasheet.pdf
CONN ADAPT SMA PLUG TO SMA JACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125" datasheet.pdf
FAN 24VDC 119X38MM TACH datasheet.pdf